Kategorie |
Autogenní trénink – stále aktuálnější tradice (nejen) při zvládání stresuAutogenní trénink (tzv. autogen) je celosvětově vysoce ceněnou relaxační metodou. Svou jednoduchostí a principiálním zaměřením je v dnešní stresem prosycené době velmi výtěžným postupem. Tradiční pojetí v aktuálním „kabátě“ může být cennou součástí „antistresové výbavy“ každého z nás... Autogenní trénink (dále jako AT) sestavil německý lékař/neurolog J. H. Schultzna základě inspirace jógou (Schultz, 1932, 1942) a dalšími postupy (autohypnóza, Jacobsonova progresivní svalová relaxace, ideomotorický fenomén atp.). Tradice:Základní stupeň AT sestává z šesti postupných kroků (Míček 1986, s. 173):
Součástí cvičení v základním stupni AT mohou být i individuální formulky užívané formou ´vnitřní řeči´ v relaxovaném stavu – vycházející z principů autosugesce. Vyšší stupeň AT pak pracuje především s imaginacemi (představami) – například barvy, předmětů, hodnot či prožitků. Původní forma nácviku základního stupně (tedy podstatné části AT zaměřené na relaxaci) vycházela z rozčlenění na jednotlivé kroky a rozložení do 2-3 měsíců. Doporučováno je cvičení v rozsahu 10-15 minut, 2-3krát denně. Již Schultz nicméně upozorňuje, že se při cvičení řídí pokrokem jednotlivého cvičícího a účinný rozsah se tak pohybuje od 1 do 30 minut denně. Doporučuje se cvičení provádět se zavřenýma očima v některé z relaxačních poloh (vleže či vsedě). … a dnešek:Terapeutická zkušenost i moderní výzkumy (viz zde či zde) potvrzují původní koncepci AT jako nosnou a komplexně přínosnou (v rovině bio-psycho-sociálního modelu). Nácvik AT je sice vhodnější a efektivnější (účinnější i rychlejší) uskutečnit pod dohledem odborníka vycvičeného v psychoterapii, nicméně AT je natolik bezpečnou formou relaxace, že i samostatný nácvik je možný. Pod terapeutickým vedením se lze vyvarovat řady chyb a slepých uliček, ne vždy je však člověk ochoten terapii aktivně vyhledat a spoléhá sám na sebe… a bohužel i někteří z lékařů či psychologů tento postup neznají či nemají ve svém "repertoáru". Osobní poznámka: Efektivitu AT shledávám v posledních několika letech (zřejmě i vlivem socio-ekonomické krize) zejména v intervencích s lidmi zažívajícími úzkostné stavy či s lidmi trpícími poruchami spánku. Podpůrný účinek AT však využívám i v řadě dalších oblastí – psychosomaticky podmíněné potíže, fobické stavy, OCD… či při seberozvojovém zadání ze strany pacienta/klienta. Zejména u poruch spánku a úzkostných stavů je jakákoli nefarmakologická možnost zmírnění potíží vysoce žádána – nejen pacienty ale i lékaři. Průběh cvičení:Symbolickými cíli AT jsou „hřejivé srdce“ (plné síly, „ohně“, vitality, zdravých emocí) a „chladná hlava“ (jasně a racionálně uvažující, přijímající jak věci intuitivní, tak intelektuální). Reálnými cíli pak jsou posílení (a) imunity (trávící systém) a (b) přirozených homeostatických funkcí organismu (vylučování/vyměšování dutými orgány, kůží či dechem; lymfatickým a cévním systémem apod.). Principy, jichž moderní pojetí autogenního tréninku využívá, zůstávají stejné. Pacient pracuje s tíhou (uvolněním svalů), teplem a celkovým zklidněním organismu. Nácvik však nebývá tak monotónní a rigorózní, jako tomu bylo před 90 lety. Terapeut s klientem více spolupracuje a hledá možnosti „vyladění“ tradiční techniky tak, aby co nejlépe „sedla“ danému cvičícímu.
Tab. 1: Přehled postupu nácviku AT
Způsob nácviku je z dnešního pohledu rovněž možné drobně „odladit“. Vysoce efektivní je například tento postup v čase (zejm. u těch, kteří volí AT jako součást seberozvojových postupů):
Oproti tradičnímu pojetí je dnes již kladen větší důraz na kvalitu („dobrý pocit“) v průběhu cvičení a nižší důraz na důsledné dodržování nácvikové rutiny. Je jistě vhodné si časem vytvořit určitá ´cvičební schémata´ (ustálené způsoby aplikace AT), nicméně jejich aplikaci lze průběžně přizpůsobovat podmínkám (věku, denní době, stresové zátěži apod.). Lidské tělo totiž pracuje v řadě ohledů rychleji a efektivněji, než jsme ochotni si připustit. Převážná část procesů probíhá neuvědomovaně (tedy bez vědomé volní kontroly), a přesto vysoce efektivně. Zaměříme-li se na prevenci (somatických/chronických nemocí, důsledků stresu, kolapsových stavů atd.), můžeme se v řadě ohledů „pouze“ spolehnout na přirozenou potřebu lidského organismu směřovat ke „zdraví a pocitu pohody“ – a pak stačí pouze těmto procesům „nepřekážet“ vědomou snahou o ještě vyšší pocit zdraví, štěstí a pohody… Pro zájemce o hlubší pochopení podstaty drobných změn v dnešní aplikaci oproti tradičnímu pojetí nácviku AT lze doporučit například tyto oblasti: Teorie motivace Teorie biologických/somatických markerů (viz také) Tzv. „Placebo efekt“ Neuroplasticita – a její základní princip „use it or lose it“ (viz také) příp. i kvalitní zdroje z oblasti hypnoterapie či využívání imaginací v terapeutické praxi a další... 4 Pokud tento text přispěje k čtenářově chuti aktivně se podílet na svém psycho-somatickém zdraví, splnil svůj účel... S přáním stálého zdraví a vytrvalé pohody všem (a zejména čtenářům PsychoLogOn.cz), Pavel Humpolíček.
1 Tato formulace může být libovolně, individuálně změněna, je však dobré zachovávat tuto svou formulaci konstantní, naučenou opakovaným cvičením (jako kteroukoli jinou sugesci) a časem je možno k ní dodávat aktuálně potřebné individuální formulky. Tento postup je možno užívat pro probouzení z libovolného stavu uvolnění, relaxace. 2 Pravidelnost cvičení nemusí být nutné dána přesným časovým ukazatelem (22:00), ale může být vázána na jiné činnosti („vždy, když uléhám do postele se záměrem usnout“). 3 Celková délka je přibližná (+/- 10 minut) – podstatné je, aby cvičícího cvičení bavilo. Výkonové hledisko (včetně „hlídání čas“) je překážkou v efektivitě nácviku. 4 Některým z výše naznačených oblastí se budou věnovat mé další články na PsychoLogOn.cz a budou i součástí mezinárodní konference Psychologického ústavu FF MU zaměřené na pozitivní psychologii (viz http://www.cppc2013.eu).
Zdroje
Internetové zdroje - citováno 6.12.2012
|