Od koček k duševní nemoci - toxoplazmoza

avatar uživatele
Cyril Höschl
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://www.hoschl.cz
Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Ředitel Psychiatrického centra Praha a Centra Neuropsychiatrických studií v Praze

Zájem o vztah toxoplazmózy (infekce způsobené parazitem Toxoplasma gondii, TG) k duševním poruchám má poměrně dlouhou historii, jež u nás kulminovala doktorskou prací prof. Lubomíra Hanzlíčka z počátku 60. let a dnes pokračuje ze strany přírodovědců mj. v nedávno popularizovaném výzkumu Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty UK v Praze...

Celý původní text viz zde: http://www.hoschl.cz

Zájem o vztah toxoplazmózy (infekce způsobené parazitem Toxoplasma gondii, TG) k duševním poruchám má poměrně dlouhou historii, jež u nás kulminovala doktorskou prací prof. Lubomíra Hanzlíčka z počátku 60. let a dnes pokračuje ze strany přírodovědců mj. v nedávno popularizovaném výzkumu Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, jenž vzbudil nevoli u milovníků koček, a z psychiatrické strany pracemi Jiřího Horáčka, Davida Holuba a dalších. Sám jsem v sedmdesátých letech vyšetřoval pacientky hospitalizované (a tedy léčené) pro toxoplazmózu na infekční klinice na Bulovce a shledal u nich vyšší míru neuroticismu. Na druhou stranu ale nemocní hospitalizovaní tehdy na neurózovém oddělení na psychiatrii měli sérologické testy na toxoplazmózu negativní. Skupina kolem Jiřího Horáčka nyní ukázala, že zatímco mozky nemocných se schizofrenií i mozky nemocných s toxoplazmózou nevykazují žádné hrubší změny ve smyslu nápadného úbytku šedé kůry v porovnání s kontrolami, mozky nemocných se schizofrenií, kteří jsou zároveň pozitivní na toxoplazmózu, ano, a to výrazně a na první pohled. Vypadá to, jakoby mozek schizofrenních pacientů parazitovi „víc chutnal“. Stěží však lze tyto nálezy, byť nesmírně zajímavé z hlediska objasňování toho, co se při nemoci v mozku děje, interpretovat jako příčinný vztah mezi touto infekcí a duševní poruchou. Určitý subtilní vztah TG a chování zde je, ale není jednoznačný ani specifický. Nosiči TG vykazují o něco vyšší sebevražednost než osoby bez TG a až třikrát vyšší úmrtnost při autonehodách. Mohlo by to být tím, že infekce svým působením v mozku zvyšuje impulzivitu. To však neříká nic o možném kauzálním vztahu TG a nějakého určitého duševního onemocnění. Takže Vaše vnoučata jsou v tomto ohledu určitě už z lesa venku, pakliže nebudou jíst nedovařené maso a nenakazí se také.

Koho zajímá téma odborněji, klikněte sem:

http://www.hoschl.cz (Výsledky psychiatrického vyšetřování nemocných toxoplazmózou)

http://www.hoschl.cz (Infekční původ schizofrenie)

PubMed (Differences in onset of disease and severity of psychopathology between toxoplasmosis-related and toxoplasmosis-unrelated schizophrenia)

Audio:

ČRo Leonardo (1. část)

ČRo Leonardo (2. část)

PARTNEŘI

OSEL.CZ

web: http://www.osel.cz/

OSEL.CZ

COOLNET

web: http://www.coolnet.cz/

coolnet.cz

e-mail: info@psychologon.cz tel.: +420 549 497 794 ISSN: 1805-7160

Psychologický ústav Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Arne Nováka 1
602 00 Brno
Česká republika